Bozuyük icra avukatı

Bozuyük icra avukatı olarak icra hukuku alanında Alacak tahsili, ihtiyati haciz, satış veya alacak takibi, icra takibinin hazırlanması, haciz işlemleri, borca ve takibe itiraz işlemleri konusunda müvekkillerine yardımcı olmaktadır.İnsanlar bazı noktalarda masraflarını karşılayamaz ve borçlanarak borçlarını ödeyemez. Bu noktalarda alacaklı ve borçlu arasında yaşanan olumsuzluklarda alacaklarını tahsil etmek isteyen alıcı mağduriyetinin giderilmesi açısından alacaklarını tahsil etmek için icra yoluna başvurmaktadır. Bozuyük icra avukatı olarak müvekkillerimizin açılmış veya yeni açacakları davalarda en ince ayrıntısına kadar incelemelerde bulunarak sorunlarını çözüme kavuşturmak için hizmet veriyoruz.

İcra Davalarında Avukat Tutmaya Gerek Var mı ?

Hukukun hiç bir alanında özel olarak avukat tutma zorunluluğunuz yoktur. Ancak icra davalarında net olarak alacakların tahsili ve gerekli işlemlerin hızlı bir şekilde sonuçlandırılması için avukatlardan destek almanızda fayda olacaktır.

İcra hukuku ( Cuzi İcra ) ve İflas Hukuku ( Külli İcra ) olarak iki konuda incelendiğinde ise ; Cüzi icrada borçluya ait mal varlıklarının borcuna yeter ( Borcu Kadar ) miktarı haciz işlemi ile satılarak alacaklının borcunu tahsil etmesi sağlanır. Külli icra ise borçluya karşı bütün alacaklıların İcra ve İflas müdürlükleri ve iflas masa görevlileri ile tüm mal varlığının paraya çevrilmesi sonucu alacakları usulüne uygun şekilde ödeme yapmasıdır.

Halk arasında icra hukuku her ne kadar da maddisel ( paraya dayalı konular ) olarak bilinse de icra davaları neredeyse her noktada görev almaktadır. Örneğin nafaka borcunu ödemeyen kişi için açılan davalar, çocuğun teslimi, menkul teslimi, gayrimenkul tahliyesi, irtifak haklarının yerine getirilmesi, bir işin yapılması veya yapılmaması gibi farklı konularda da görev alabilmektedir.

İcra Takibi Nasıl Yapılır ?

İcra takibi alacaklı borçludan alacaklarını tahsil edememesi durumunda ; elindeki belgelere dayanarak yada belge olmadan talep ettiği alacaklarını gerekli işlemlerden sonrasında icra dairelerine teslim etmesi ile başlamaktadır.

Not: Bir tanıdığınıza vekalet vererek İcra davası başlatılması mümkün değildir. Sadece Avukatlara vekalet verilerek icra davaları başlatılabilir.

İcra Takibi Sonrası İşlemler Nasıl İlerler ?

İcra Takip Talebi teslim edildikten sonra ilgili İcra Dairesi takip talebine karşılık türüne göre ödeme emri hazırlar ve borçluya bu talep tebligat edilir. Takip türüne göre belirlenen sürelerde borçlu veya borçlular gerekli işlemleri ( ödemeler yapılmaması durumunda )  alacaklının talebi ile haciz işlemleri başlatılabilmektedir.

Not:  Ödemeler icra takip talebinde belirtilmiş olduğu banka hesap numarasına yapılması gerekmektedir.

Avukata Soru Sor !

    Ziyaretçi Yorumları

    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

    Bize Ulaşın